Taitaa kaupungin miehet säveltää noita latujen kunnostusaikoja.
Kävin aamupäivällä Erkylässä ja voin sanoa että on kyllä ihan varma juttu ettei niitä latuja ole ajettu eilen eikä minään muunakaan päivänä tällä viikolla.
Suolijärvelle suuntaaville vinkkejä: Ei ihan parhaita suksia mukaan. Jaanankallion parkkipaikalta pohjoiseen lähtevä tie on aurattu ja varsinkin pohjoisosassa (riistapellon pohjoispuolella) on jonkin verran isojakin kiviä noussut pintaan. Muuten ihan kohtuuhyvä, mitä nyt paikallinen isäntä oli ajellut muutaman kilsan traktorilla latujen päällä.
Ei tullut tarkistettua mitä latukartta sanoo mutta pe klo 12 aikaan oli erinomaiset mahdollisuudet umpihankihiihdon harjoitteluun Sveitsin-Hyyppärän ja Usmin laduilla.
Hiihtokelit jatkuvat Hyvinkäällä vaikka ei sitä katujen tallaaja varmaan uskoisi. Sveitsi-Hyyppärä-Ladun maja-Usminjärvi lenkki ajettu ja hyvässä kunnossa. Ajankohtaan nähden arvosana olisi erinomainenkin jos ladun tekijä suostuisi jättämään toisen pertsan ladun tilan vapaan hiihtäjille. Luulisi yhtäkin latua pitkin kaikkien sinne mahtuvan!