Jukola ja Venlat 2013

Keskustelua suunnistuskilpailuista. Sekä kesä- että hisukisoista, henkilökohtaisista että viesteistä.
jannet
Viestit: 415
Liittynyt: 26.03.06 15:49:29

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jannet »

Muutosloki:
- 9.6. Aaltonen kutosesta seiskaan Voutilaisen tilalle
- 9.6. 8-joukkueen juoksujärjestys muuttunut ja Meronen Yli-Viikarin tilalle
- 10.6. K Niemi liputettu ulos, tilalle Åberg, muutoksia myös Jumppanen, Karetjoki, Friman, R Partanen, Ahoniemi, M Pietari
- 11.6. Aaltonen loukkaantuneitten listalle, korvaaja Tukiainen
- 13.6. Kutoseen tulossa juoksijapankin kautta miehiä ja mahdollisesti T Halonen
- 13.6. Ykkösestä Åberg neloseen ja ykkösen järjestys kokonaan uusiksi muutoksia myös; Nikkinen, Reinikka, Norrbacka, Mikkonen
- 13.6. Seiskan juoksujärjestys korjattu (PT)
- 13.6. Kolmosessa Autio ja Heikkinen vaihtaneet paikkaa
- 14.6. Vähänen pois joukkueista ja ykkösen/kakkosen järjestys uusiksi, muutoksia ainakin Niemi, S Puolakanaho, Tiljander ja Halonen. Kutonen huutaa ankkuria. Tapsa laittanut joukkueet Jukolan sivuille varmista vielä sieltä omat tietosi.
- 14.6. Jani-Pekka Pantti Kim Näsin tilalle kutosen ankkuriksi

Ohessa alustavat joukkuevalinnat Jukolaan. Joukkueet 1-2 on T Partasen käsialaa ja loput on arvottu. Kaksi pitkän osuuden miestä tai naista puuttuu ja varamies/-nainen olisi syytä jostain löytää. Perinteisesti muutoksia tulee terveyden tiloista johtuen, joten varautukaa muutoksiin. Ilmoitukset pikimmiten esteistä ja sairastumisista. Kommentteja saa laittaa tämän foorumin kautta tai emailiin minulle (etunimi.sukunimi@hyvinkaanrasti.fi).

k = kapteeni

1 1 Pikkarainen Toni
1 2 Partanen Jussi
1 3 Sillanpää Sampo
1 4 Niemi Tero
1 5 Mikkonen Timo
1 6 Partanen Tapani (k)
1 7 Pakkala Erno

2 1 Karri Janne
2 2 Salomäki Janne
2 3 Karetjoki Jouni (k)
2 4 Jumppanen Oskari
2 5 Puolakanaho Sakari
2 6 Tiljander Ville
2 7 Nikkinen Jyrki

3 1 Kauppinen Tuomo
3 2 Turpiainen Janne
3 3 Borgenström Jussi (k)
3 4 Autio Ossi
3 5 Parnetti Roy
3 6 Heikkinen Jarmo
3 7 Reinikka Kenneth

4 1 Ojanen Juha (k)
4 2 Åberg Janne
4 3 Norrbacka Mikko
4 4 Sami Friman
4 5 Tommi Halonen
4 6 Kivinen Vinsci
4 7 Puolakanaho Mikko

5 1 Ahoniemi Sakke
5 2 Niemi Aki (k)
5 3 Pietari Marko
5 4 Keijo Koivula
5 5 Partanen Risto
5 6 Marttinen Pasi
5 7 Mattila Matti

6 1 Joni Lammi
6 2 Kammonen Juhana (k)
6 3 Virtanen Jouni (juoksijapankki)
6 4 Niinimäki Jukka
6 5 Oiva Karppinen (vahvistus nXy:stä)
6 6 Olli Voutilainen (vahvistus nXy:stä)
6 7 Jani-Pekka Pantti

7 1 Korhonen Tomi
7 2 Hyvärilä Jussi
7 3 Kiiskinen Petri (k)
7 4 Mommo Pekka
7 5 Pietari Esko
7 6 Tukiainen Pekka
7 7 Sandström Heikki

8 1 Mikko Heino (k)
8 2 Ville Virmala
8 3 Tuomas Virmala
8 4 Tero Laine
8 5 Jari Latva-Käyrä
8 6 Aki Starkman
8 7 Petri Meronen
Viimeksi muokannut jannet, 14.06.13 16:06:30. Yhteensä muokattu 21 kertaa.
jannet
Viestit: 415
Liittynyt: 26.03.06 15:49:29

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jannet »

Jukolabussiin mahtuu vielä kisailijoita ja faneja. Jos ei saada bussia täyteen 50 tai 58 niin kustannukset uhkaa nousta olennaisesti siitä, mitä ne oli viime reissulla Vehkalahdelle (20 e/hlö). Ilmoittaudu oheisella lomakkeella;

https://docs.google.com/spreadsheet/vie ... VnNXZGc6MA
Avatar
kammosen.juki
Viestit: 104
Liittynyt: 23.06.05 07:48:21
Paikkakunta: Hyvinkää
Viesti:

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja kammosen.juki »

Moikka,

Tein perus-kuvankäsittelytyökaluin Jukolan Viestin sivuilla olevista vanhoista kartoista yhtenäisen kartan, jos joku haluaa katsoa. Kilpailukeskus oikeassa (l. koillisessa) ylänurkassa:

http://jukiweb.merseine.nu/jukola2013_old.JPG

Mittakaava 1:15000 ei pidä aivan paikkaansa koska alkuperäiset kuvat olivat eri kokoiset.

-Juki
Rastit ovat tuolla ulkona
jussip
Viestit: 345
Liittynyt: 31.10.03 16:02:35
Paikkakunta: Kangasala

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jussip »

Hienoa työtä Juki. Turpiainen kehotti uhoamaan niin uhotaan, koskaan en ole juossut niin kovaa kilometriaikaa kuin lauantaina ( 5:40), en edes piirin oravapolkuviestissä vuonna -87. (tuolloin oli 6:22.) Tuolla vauhdilla ei pitäisi ottaa Jämsän kankailla turpaan edes kahta minuuttia kilometrille kärjeltä maisterin laskuopin mukaan.
H40 : 9,2 km Partanen Jussi Hyvinkään Rasti 52:08
Avatar
Gamlas IF
Viestit: 56
Liittynyt: 05.10.05 11:29:09
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja Gamlas IF »

HyRan Jukola-bussin reitistä: seuramme tervakoskelaisosasto allekirjoittanut ja Jukka N ovat esittäneet toiveen kuljettajallemme Kaleville sekä Janne T:lle, että bussi kulkisi Hyvinkäältä Hämeenlinnan kautta kohti Jämsää eli 3-tietä Tervakosken ohi. (Tai siis mielellään ei Tervakosken ohi, vaan pikavuoropysäkin kautta. :wink: ) Toivottavasti tämä reitti sopii kaikille matkalaisille. t. Aki
A Niemi - elämyssuunnistaja isolla A:lla
pekka
Site Admin
Viestit: 607
Liittynyt: 14.10.03 15:44:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja pekka »

Pakko heittää se perinteinen kysymykseni laina-emiteistä (info-matskussa ei ollut). Onko niitä seuran nimissä (on varmaan) ja mitenkä niitten kanssa pitäisi pelailla, jos sellaisen haluaisi?
jannet
Viestit: 415
Liittynyt: 26.03.06 15:49:29

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jannet »

Otan mukaan nipun seuran emittejä lainalle
Avatar
jouni
Site Admin
Viestit: 903
Liittynyt: 15.10.03 14:01:17
Paikkakunta: Hollola
Viesti:

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jouni »

Joo itselläni on edelleen se tilanne että omistan "alkuperäisen" emitin viime vuosituhannelta, en uskalla lähteä sillä Jukolaa vetämään.

"Joukkueella on oltava vähintään kolme Emit-korttia. Samaa korttia voi käyttää sekä Venlojen että Jukolan viestissä. Samaa korttia ei voi käyttää peräkkäisillä osuuksilla eikä eri joukkueissa samassa viestissä."
Mestari tekee harjoituksen
jannet
Viestit: 415
Liittynyt: 26.03.06 15:49:29

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jannet »

Kyllä ne originaalit ovat edelleen luotettavampia, jos ei mitään oireita ole ilmaantunut.

Majoitusalueemme sijaitsee T2 alueen keskevaiheilla
161 Hyvinkään Rasti Simeoninpolku 43
162 Hyvinkään Rasti Simeoninpolku 45
163 Hyvinkään Rasti Venlanpolku 44

http://www.jukola.com/2013/files/2013/0 ... a-alue.jpg

Myös huoltoteltat (no 129, 130) ovat aika lailla huoltoalueen keskivaiheilla

http://www.jukola.com/2013/files/2013/0 ... suojat.jpg
Tuomo
Viestit: 69
Liittynyt: 22.11.03 22:35:36

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja Tuomo »

Venlojen ja Jukolan karttoja odottaessa kannattaa tutustua www.jrv.fi sivujen reittihärvelistä Jämsän karttoihin.
Esim. Partalan ja Heräkulman kartoissa riittää pohtimista.
Kimmo69
Viestit: 191
Liittynyt: 04.11.03 16:49:09
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja Kimmo69 »

Tervehdys oi jukolan venlat ja könsikkäät. Ajattelin piristää menoa pienellä kertomuksella, kun muuta en jukola viikonloppuna pysty tekemään sillä nilkka on sen verran lasaretissa, että vain puhe kuuluu. Ensikertalaisille voisin antaa vinkiksi, että kivinen on tie joskus ollut myös kokeneemmallakin jukolan kävijällä, joten reippaasti vain matkaan niin joskus se Jämsän pelastava kangas tulee näkyviin. Itse kun tässä karttaa on vilkuillut niin joutuu vain toteamaan, että ensimmäiset 2km mennään tossulla, sitten väliin suunnistusta ja loppu tullaan taas tossulla kotiin. Yksinkertaiselta kuulostaa, mutta jos tietää yhtään miltä hämäläinen pusikko parhaimmillaan on niin siihen luultavasti tullaan myös törmäämään kyseisen kisan aikana. Jokainen tämän jälkeen tietää ainakin miksi hämäläisiä kutsutaan hitaiksi!! :lol: Vetoja en suosittele kisasta jättämään ainakaan veikkauksen kautta koska tarjoavat niin pieniä kertoimia!! Naisten kisan voittaja tulee tod. löytymään nelikosta Halden,Tisaren,TP ja Domnarvets. Miesten kisassa on kaksi selkeää voittaja suosikkia KR ja Halden. Näiden kahden päänahkaa hakee huippuvireinen Daniel Hubmanin ankkuroima Kristiasand, muista suomalaisista jos paperille joukkue pitää nostaa niin se olisi Hiidenkiertäjät. Ala tässä sitten petsiä pelaamaan, joutuu väh 300 eukkoa laittaa että saa edes palautuksen kohdilleen. Joten jättäkää veikkaaminen tänä viikonloppuna, jos jollain ei sitten satu hihassa olemaan super-tietoa yllättäjästä!!
Radoista voisin pikaisesti veikata että lyhyet osuudet vedetään normi mittaisilla rastiväleillä ja välillä otetaan sitä niin sanottua lyhyttäkin. Pidemmillä toivottavasti pääsee rankomaan todellista suunnistuksen ajatusta käyntiin kun eteen lyödään yli kilometrin mittaista rastiväliä. Jos vauhti tuntuu jossain vaiheessa pahalta niin on hyvä ajatella mielessä, että varmaan se tuntuu etummaisellakin miehellä. Ylimääräisiltä pyrähdyksiltä Jukolassa ainakin Yöllä selviää sillä kun hetkeksi pysähtyy ja nostaa pään niin näkee valojuovien kumartelevan ja se luultavasti tietää vain rastin paikkaa.
Itselläni suurimmat muistot jukolasta ovat piirtyneet verkkokalvolle metsän siimeksessä joko onnistumisen riemuna tai omassa Kytäjä jukolan synkän pimeässä yössä jolloin jopa nykyaikainen ledi-valo joutui nöyrtymään. Oli oikeasti pimeää, ei voinut kutsua keskikesän juhlaksi.
Jukolassa on myös hyvä muistaa jos tuntee olevansa hukassa, että jossain päin samaa karttaa(toivottavasti) on joku joka on vielä enemmänkin hukassa. Kyllä kysyjä aina lopulta perille osaa.
Eipä tässä muuta, Tsemppiä kaikille Jukolaan =D> , pitäkää pää kylmänä ja jalat lämpöisinä.
T: Jytky 8)
ELÄMÄ ON MUNKIN VARASSA!!
jussip
Viestit: 345
Liittynyt: 31.10.03 16:02:35
Paikkakunta: Kangasala

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jussip »

Täällä päin loppui uhoaminen ja huomenna keskityn pastan syöntiin :x
Avatar
kammosen.juki
Viestit: 104
Liittynyt: 23.06.05 07:48:21
Paikkakunta: Hyvinkää
Viesti:

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja kammosen.juki »

Heippa,

Kiitos Kimmo hyvistä ohjeista ja tsemppauksesta! Ohessa vielä linkki Heikkis-Jarmon skannaamista paloista nopeasti koottuun karttaan:

http://jukiweb.merseine.nu/jukola_2013_old_2.jpg

-Juki
Rastit ovat tuolla ulkona
jannet
Viestit: 415
Liittynyt: 26.03.06 15:49:29

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jannet »

Kiitos Kimmo tarinasta ja ohjeistuksesta. Mahtaiskohan joltain löytyä hyvää lamppua/lyhtyä majoitusalueen "toritelttaan". Siinä kelpaisi sitten valmistautua koitokseen.
jussip
Viestit: 345
Liittynyt: 31.10.03 16:02:35
Paikkakunta: Kangasala

Re: Jukola ja Venlat 2013

Viesti Kirjoittaja jussip »

Alan keittelemään pastasalaattia huomiseksi lounaaksi ja pävälliseksi ja latailemaan akkuja. Uhoaminen aika hiljaista. Voi joutua vaikka käymään bajamajassakin vaihtoalueella :?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kilpailut”