Yöharjoituksia

Valmennusaiheinen keskustelu; testijuoksut, salivuorot, yms.
sakari
Viestit: 6
Liittynyt: 23.12.12 17:14:44
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja sakari »

Sakari ja Mikko mukana.
mikkop
Viestit: 14
Liittynyt: 03.02.09 13:22:44

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja mikkop »

Mikko Palomäki mukana.
Varaan kaksi karttaa.
pohjola
Viestit: 18
Liittynyt: 09.03.04 09:07:51

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja pohjola »

Mukaan myös.

Hannu
reinike
Viestit: 281
Liittynyt: 07.11.03 16:17:13

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja reinike »

Kena mukana
tapsap
Viestit: 821
Liittynyt: 16.10.03 09:40:12
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja tapsap »

Porukkaa näyttäisi taas olevan sen verran liikkeellä että käyttäkää mahdollisuuksien mukaan kimppakyytejä.
Marko
Viestit: 324
Liittynyt: 23.12.10 18:14:54

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja Marko »

Ensi perjantaina 29.11. yösuunnistetaan Erkylässä, lähtö Erkylän pysäköintialueelta (suurin piirtein Pohjoinen Kehätie 450, Lentokentän pohjoispuolella siis). Yhteislähtö siis klo 18.

Kaksi rataa: A-rata 8,2 km ja B-rata 3,3 km. A-rata on tehty ensisijaisesti aikuisille ja B lapsille, molemmat ovat tosin kohtuullisen vaikeita. A:lla on 11 rastia ja keskimääräinen rastiväli on siis noin 680m. Kävin pari päivää sitten vielä maastossa ja huomasin, että pari rastia sijaitsee hakkuuaukolla (todella epämukavaa juosta), joten jouduin muokkaamaan rataa vielä vähän. Sen seurauksena rata ei ole enää yhtä onnistunut ratana (yksi erinomainen reitinvalintaväli piti poistaa ja yhtä onnistunutta rastipistettä en pystynyt enää käyttää), mutta se on toivottavasti mielekkäämpi juosta. 7. rasti sijaitsee kuitenkin yhä hakkuuaukolla ja jos 7-8-välille valitsee reitinvalinnan etelän kautta, joutuu kulkemaan tietä, jota metsäkoneet ovat käyttäneet - se on siis erittäin huonokuntoinen: mutaa ja vesilammikoita ym. on ihan riittävästi. Lisäksi hakkuuaukon läpi on mahdollista kulkea myös toisella rastivälillä, joskin polkukierto lienee siinä parempi vaihtoehto. Keskellä karttaa on myös soranottoalue, joka on merkitty kielletyksi alueeksi ja jota on häikäilemättömästi käytetty hyväksi reitinvalintavälejä luodessa. Rata mahtuu vain vaivoin A4-paperille, joten kartan laidoilla rastit ovat melko lähellä reunaa - en kuitenkaan usko, että kukaan pois kartalta eksyisi. Rata on kuitenkin aika pitkä eikä helpoin mahdollinen. Kuten rastien määrästä voi päätellä, pitkiä rastivälejä on jokunen (joskin minusta parhaan välini jouduin poistamaan, kun se oli hakkuuaukon takia liian epämukava) ja muutenkin rata edellyttää aika paljon kiertoa - todellinen matka ylittänee 10 km ja voi olla lähellä yhtätoistakin.

B-rata on siis 3,3 km ja siinä on 9 rastia. Rastivälit ovat siis keskimäärin noin 330 metriä. B-rata on tehty lapsille, mutta se on kuitenkin selvästi tavallisia harjoitusratoja vaativampi - ei kuitenkaan missään nimessä mahdoton. Kannattaa harkita aikuisen kanssa menemistä. Erkylän alueellahan on erittäin paljon polkuja ja varsinkin yöllä niiden kanssa on todella helppo mennä sekaisin. Kannattaa olla todella huolellinen. Pari rastia menee myös supikkoon, melko lähelle polkuja, mutta supikkoon kuitenkin. Näkyvyys supikossa on hyvä, tiheää ei juuri ole, mutta mäet tietenkin peittävät aika paljon. Rata ei todellakaan ole mahdoton, mutta keskivertoharjoitusta vaativampi. Polkuja pitkin pääsee aivan jokaisen rastin juurelle, mutta polkuja on kammottavan paljon - se tuo vaativuutta (pimeyden lisäksi totta kai) aika paljon. Yhtään kovin pitkää rastiväliä ei ole, pieniä reitinvalintoja on toki runsaasti, mutta toteutus on ehdottomasti haastavin osa-alue.

Molempia ratoja voi oikaista, A oikaistuna voisi olla esimerkiksi 5,5 km tai vaikka 6,7 km - mitään ilmiselvää oikaisupaikkaa ei siis ole, mutta muutamassa kohdassa voi jättää pidemmän lenkin kiertämättä. B muodostuu käytännössä kahdesta lenkistä ja jos kiertää vain ensimmäisen niistä, radan pituudeksi muodostuu 1,5 km. Rasteilla pitäisi olla kuitunauha ja heijastin (pyrin laittamaan ne aika näkyvästi) ja alustavasti haen ne pois sunnuntaiaamuna (ainakin ne, jotka ehdin silloin hakea).

Tervetuloa suunnistamaan! Ellei se ole itsestäänselvää, ilmoitattehan, kumman radan otatte. Voin lähettää niitä myös sähköpostiin, mutta kerrottehan siinä tapauksessa myös osoitteen - en tiedä niitä juurikaan. Muutama ylimääräinen kartta varataan ilmoittautumattomille, mutta vain muutama. Tervetuloa!
tero.niemi
Viestit: 57
Liittynyt: 31.10.03 15:56:47
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja tero.niemi »

Mukana harjoituksessa Tero ja Pitkälle
Pena
Viestit: 13
Liittynyt: 27.12.10 13:17:53

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja Pena »

Haen heijastimet Noposta keskiviikkona, siihen saakka voi rasteilla ravata.

Pentti K
AinoN
ensilumikisan hallitseva mestari
ensilumikisan hallitseva mestari
Viestit: 67
Liittynyt: 20.04.08 12:58:12

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja AinoN »

Erkylän pitkälle yölle x 3, kiitos!
Tuomo
Viestit: 69
Liittynyt: 22.11.03 22:35:36

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja Tuomo »

Hei, lähetä minulle A-rata s-postiin tuomo.kauppinen58@gmail.com

t. Tuomo
Erja
Viestit: 20
Liittynyt: 14.11.03 18:54:55

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja Erja »

Erja tulee oikomaan pitkälle radalle. Lähetä molemmat radat sähköpostiin: erja.raiko@saunalahti.fi
Janne Å
Viestit: 52
Liittynyt: 04.05.04 19:20:07

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja Janne Å »

Janne Å mukana Erkylän yössä.
OskariJ
Viestit: 12
Liittynyt: 19.11.11 20:52:58

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja OskariJ »

Ville Jumppanen tulossa (Pitkä rata)
JTB
Viestit: 73
Liittynyt: 20.12.08 13:08:40

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja JTB »

Jussi B mukana pitkällä radalla.
Marko
Viestit: 324
Liittynyt: 23.12.10 18:14:54

Re: Yöharjoituksia

Viesti Kirjoittaja Marko »

Kaikki rastit (siis heijastimet ja kuitunauhat) on nyt viety metsään eli innokkaimmat pääsisivät jo suunnistamaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Valmennus”